Előfordulhat, hogy a kutyád bepisil, amikor hazaérsz és meglát téged. Ez a viselkedés általában az izgalommal függ össze és egyáltalán nem ritka a kutyáknál.
Azonban fontos megérteni, mi áll a háttérben, mivel a kutyák különböző érzelmi állapotokban reagálhatnak más-más módon. Ha kutyád hirtelen, szokatlan vizelési problémákat kezd mutatni, érdemes állatorvosi vizsgálatra menni, hogy kizárhasd az esetleges egészségügyi problémákat.
Azonban, ha négylábú barátod mindig is ilyen módon reagált, akkor valószínűleg az izgalom vagy alázatosság lehet az oka. Most megosztjuk veled, hogyan ismerheted fel, mi váltja ki ezt a viselkedést, és hogyan kezelheted.
Az izgatott kutya bepisilése
Az izgatottság miatti bepisilés leginkább fiatal, energikus kutyáknál fordul elő, akiknél még nem teljesen alakult ki a hólyagszabályozás. Az ilyen kutyák hajlamosak arra, hogy izgatott állapotban, különösen akkor, ha hirtelen felébrednek vagy túlzottan örülnek a gazdi hazaérkezésének, bepisiljenek. Ezt a viselkedést gyakran kinövik, ahogy felnőnek és érzelmileg is kissé megnyugszanak.
Az izgatott kutyák nem mindig a megszokott módon, guggolva pisilnek. Néha akár járás közben, állva, vagy ugrálva is előfordulhat, hogy kisebb mennyiségű vizeletet ürítenek, mintha észre sem vennék, hogy mi történik. Az izgatottság jelei közé tartozik, hogy kutyád magasra tartja a farkát, az egész testét mozgatja, erőteljesen csóválja a farkát, felhúzza a fejét, és hangokat is kiad.
Mit tehetünk, hogy megakadályozzuk a kutyát abban, hogy izgatottsága miatt bepisiljen?
Gyakori séták
A gyakori séta lehetőséget ad a kutyánknak, hogy a szabadban végezze el a dolgát, ezzel csökkentve a nappali balesetek számát. Minél több ideje van a kutyának a szabadban, annál kevésbé valószínű, hogy otthon fog bepisilni, amikor izgatottá válik. A kutyák, főleg 4 hónapos kortól, képesek több órán keresztül tartani a vizelési ingerüket. Egy 6 hónapos kutya akár 7 órán keresztül is visszatarthatja a vizelést. Azonban fontos, hogy a kutyát lehetőség szerint gyakrabban vidd ki, hogy minimalizáld az izgatottságból adódó baleseteket.
Tanítsuk meg kutyánkat nyugodtnak maradni
Nem minden kutya tud egyedül megnyugodni, és bizonyos esetekben szükség lehet a gazda segítségére. Ha a kutyád hajlamos a túlpörgésre, rövid, napi tréningekkel tanítható arra, hogyan tud lazítani. Ebben segíthet a „Helyedre!” parancs megtanítása vagy a szobakennel használatának bevezetése, amit sosem lehet büntetésként alkalmazni! Az is hasznos lehet, ha megtanítjuk a kutyát, hogy feküdjön le vagy nyújtsa ki a fejét és nyakát, ami segíthet neki átlépni az izgatott állapoton.
Ne lépj kapcsolatba kutyáddal, ha túlpörgött
Ha kutyád túl izgatott, akkor az első impulzusunk az lehet, hogy szeretnénk megnyugtatni őt. Azonban ilyenkor a legjobb, ha nem reagálunk az izgatott viselkedésére, egyszerűen figyelmen kívül hagyjuk. Forduljunk el tőle, és várjuk meg, amíg lenyugszik. Csak akkor üdvözöljük, amikor megnyugodott, és tartsuk ezt a szokást, amíg teljesen meg nem szokja. A következetes napi testmozgás és mentális stimuláció segíthet csökkenteni az izgatottságát.
Ne büntessük kutyánkat!
Az izgatott bepisilésért való büntetés sosem lesz hasznos. Ez nem oldja meg a problémát, és még a kedvenced bizalmát is elveszítheted. Ahelyett, hogy büntetnénk, inkább használjunk pozitív megerősítést, hogy segítsük őt a helyes viselkedés kialakításában.
Behódoló viselkedés miatti bepisilés
Bár az izgatott bepisilés gyakran fiatal kutyáknál fordul elő, az alárendeltségi viselkedés miatti bepisilés bármely életkorban megjelenhet. Különösen a fiatal nőstényeknél vagy azoknál a kutyáknál, akik durva fegyelmezésben részesültek. Az alárendeltségi viselkedés akkor jelentkezhet, amikor a kutya valamilyen esemény hatására megpróbál alázatos jeleket adni, és eközben kis mennyiségű vizeletet ürít.
Alázatos viselkedés jelei közé tartozik, hogy kutyánk leül, lehajtja a fejét vagy oldalra fordítja, esetleg felfedi az ágyékát. A teljes alázat jeleként előfordulhat, hogy a kutya háton fekszik, a farkát behúzva, a mellső lábait a testéhez húzva. Az alázatos viselkedés akkor is megjelenhet, amikor egy idegen közelíti meg őt vagy valaki a karját felé mozdítja, és az megijeszti.
Hogyan korrigáljuk az alázatos bepisilést?
Kezdjük azzal, hogy megváltoztatjuk a kutyához való hozzáállásunkat. Figyeljünk a mozdulatainkra, hogy ne tűnjünk fenyegetőnek. Ne hajolj a kutya fölé, ne létesíts közvetlen szemkontaktust, és ne próbálj megölelni. Inkább ülj le mellé, nagyobb távolságra, hogy kisebbnek tűnjünk, nézz oldalra, hogy elkerüld a közvetlen szemkontaktust, és engedd, hogy ő közelítse meg a te mozdulataidat. Emellett fontos, hogy kutyánk megszokja a különböző mozdulatokat, amelyek kiválthatják a viselkedését. Ha tudod, hogy mi váltja ki a bepisilést, próbáld elkerülni azokat a helyzeteket, és csak akkor dicsérd meg kutyádat, ha sikeresen nyugton marad.